KONYA YUNAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KİTABINI YAŞAT PROJESİ

YUNAK İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE FAALİYETE GEÇİRİLEN KOP OKUYOR KİTABINI YAŞAT PROJESİ
KİTABINI YAŞAT PROJESİ

 

Okuma  yeterliliği noktasındaki PSA sonuçlarına baktığımızda 2009 yılında 65 ülkenin arasında 41. sırada yer alınmıştır. Japonlar yılda 25 kitap, İsveçler 10, Fransızlar 7, Türkler ise 10 yılda 1 kitap okumaktadır. Tüm gerekçeler çeçevesinde gelişimin temelden başlayacağına olan inancımızdan dolayı Yunak ilçemizde okuma oranının düşüklüğünü ve okuma yeterliliği kazanamamış öğrencilere projemizde destek olmak en önemli gerekliliğimizdir. Geç kalmadan öğrencilerimizin dirsekleri henüz okul sıralarında iken onları kitapların iç dünyasına sokarak, emek verdirerek sevdirmek ve alışkanlık haline getirmek için ´´ Kitabını Yaşat " Projesini hazırladık. Küçük bir tohumdan bütüten ağaç misali insanlığın değiişimi de bir insan ile başlar. Bununla ilgili ilçemiz okullarında yapılan faaliyetler: 

Afiş broşürlerle, yapılan toplantı seminerlerle proje ; başta okul müdürleri ve öğretmenlerle tanıtılıp bu şekilde öğrencilerle buluştu.

Kitap okuma sürecine katılan her öğrenciye komisyonla belirlenen 5er kitap temin edilmiştir. 

Tiyatro grubu getirilmiş, bu faaliyetimiz projemizin daha önce tiyatro gösterimine katılmayan öğrencilerimiz bir ilki yaşamıştır.

Kitap Fuarı ve Yazarlarla Buluşma düzenlenmiştir.

Kitap Fuarında İlçe Kaymakamımız Sayın Fatih CIDIROĞLU´nun katılımıyla öğrencilerimize ödül ve ücretsiz kitap dağıtımı yapılmıştır. Yazarlarla öğrenciler arasında söyleşi söyleşi gerçekleştirilmiş ardından yazarlar tarafından öğrencilerin kitapları imzalanmıştır.

Konya Gezisi yapılmıştır. Öğrencilerin hiç görmedikleri yeni yerler keşfetmeleri sağlanmıştır.

 

Yapmış olduğumuz Projenin sonucunda TEOG sonuçları Türkçe dersi ölçeklerine bakıldığı zaman projemizin büyük katkı sağladığı görülmektedir. Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı ile birlikte derslerindeki ve sınavlarındaki başarının artışının olduğu da sayısal verilerde görülmüştür. 

10-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-2017

Yeni Mahalle Hükümet Caddesi, No14 Hükümet Konağı Kat 1 Yunak/Konya - 0332 851 25 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.